Skip to content Skip to footer

Która farba do blond włosów jest najlepsza? Rozpoznaj dobre produkty do farbowania

Tytułowe pytanie można zadać jeszcze raz – która farba do blond włosów zapewnia najtrwalszy efekt, nie niszcząc przy okazji włosów? Naucz się rozpoznawać dobre farby do blond włosów, analizując informacje podawane przez producenta na opakowaniu lub na stronie. Zaczynamy analizę, która pomoże Ci uniknąć błędu przy wyborze farby do włosów blond.

Podział farb bez względu na trwałość koloryzacji

  • Jeśli masz jasne włosy i jedynie chcesz bardziej nasycić ich odcień lub nadać platynowy czy złoty blask, wybieraj produkty do koloryzacji nietrwałej lub półtrwałej. Te pierwsze powinny wymyć się do 15 myć, te drugie, czyli tonery, utrzymają się na włosach do około 24 myć. Pigmenty i barwniki wnikają we włos płytko. To dobry wybór, jeśli chcesz poeksperymentować lub delikatnie zmienić kolor włosów.
  • Jeśli zależy Ci na mocniejszym rozjaśnianiu, sięgnij po farby do włosów blond zawierające substancje alkalizujące, które zmieniają pH włosa. Powszechnie stosuje się amoniak lub delikatniejszą etanoloaminę. Pozwala ona wniknąć barwnikom w strukturę włosów, odchylając ich łuski. Kolor po zabiegu farbą z substancją alkalizującą pozostanie z Tobą na zawsze (aż włosy odrosną), choć może zmienić się jego nasycenie i blask.

Koloryzacja na blond bez żółtych odcieni

Farby do rozjaśniania oprócz substancji alkalizujących mają też w składzie wysokie stężenie składników utleniających, na przykład nadtlenku wodoru. Co zrobić, żeby blond włosy nie były żółte? Wybieraj farby renomowanym marek, które zawierają dodatkowo barwniki nadające włosom pożądaną, chłodną tonację. Oznaczone są na przykład jako seria Cool Blondes lub Platinum Blondes. Mają specjalne, opatentowane barwniki i aktywatory połysku, które zapobiegają żółtym refleksom.

Zwróć uwagę na to, czy farba jest odpowiednia do Twoich włosów

Przy wyborze pudełeczka z farbą w drogerii lub sklepie internetowym zwróć uwagę na:

  • czy kolor farby jest w stanie pokryć siwe włosy (jeśli takie masz?);
  • czy jest przeznaczony do Twojego koloru włosów? – zajrzyj na ilustrację z tyłu opakowania;
  • czy farba do blond włosów zapewnia chłodne czy ciepłe refleksy?

Pamiętaj o tym, że ciemne włosy przed koloryzacją należy „potraktować” dodatkowo rozjaśniaczem, co może negatywnie wpłynąć na ich stan. Lepiej rozłożyć farbowanie na blond w czasie, stopniowo rozjaśniając pasma o 1-2 tony, niż od razu zafundować im diametralną metamorfozę. Nigdy nie przeciągaj czasu farbowania – to proces chemiczny, który należy kontrolować. Trzymaj się ustalonych przed producenta farby widełek czasowych, a łatwiej osiągniesz satysfakcjonujący efekt.

Wybór farby do blond włosów to jedno. Pielęgnacja też jest istotna!

Pamiętaj, że nawet najlepsza drogeryjna farba do włosów blond nie zapewni długotrwałych efektów lśniących włosów, jeśli nie będziesz ich właściwie pielęgnować przy każdym myciu. Fryzjerzy rekomendują stosowanie tzw. fioletowych i srebrnych szamponów, które ochładzają kolor włosów. Przez kilka dni po farbowaniu sięgaj po zakwaszającą odżywkę, która przywraca niski poziom pH włosów. Kilka tygodni po koloryzacji warto natomiast zastosować toner, który odświeży kolor i przywróci mu blask.

Leave a Comment

0.0/5